Chov včel

Původně mé včelky bydlely v úlech typu „budečák“. Tento typ úlu se po mých zkušenostech hodí jen jako topení do kamen. Všechna včelstva dnes chovám v nástavkových úlech. Nástavky jsou sice staršího typu Moravský univerzál, jsou ale perfektně zateplené. Včelstvo díky tomu nespotřebuje takové množství zásob na zimu jako je tomu v jiných typech. Jedinou nevýhodou tohoto typu nástavků je, že jsou o něco těžší oproti tenkostěnným úlům typu Langstroth či Dadant. Pro drobné chovatele jsou dostatečné. Dna mám pochopitelně celozasiťovaná typu BVD. Včelkám se tak i lépe dýchá. Stačí jen oddělat víko, uteplívku a průhledná nástropní fólie mi umožní rychlou prohlídku stavu včelstva, bez nutnosti zásahu.

Můj včelín

Protože jsem členem Českého svazu včelařů, musím si nechat povinně každoročně vyšetřit vzorek včelí měli – tj. to, co ze včel odpadne na podložku zasiťovaného dna úlu. Problém s hygienou, roztoči či morem nikdy nebyl.

Jsem proto zatím velice rád, že jsem nemusel investovat cca 3000,- na jedno včelstvo za sice nový, ale nevyzkoušený úlový systém. Vzhledem k počátečním investicím ve výši cca 20 tis. za nářadí, nerezový medomet, nové rámky a další nezbytné vybavení jsem s univerzálem velmi spokojen.

ve včelíně

Nejen úly, ale i včelstva se snažím postupně „modernizovat“. Přecházím v poslední době na chov včelstev s vyšlechtěnými matkami „Vigor“ a „Singer“ – kromě výborného čistícího pudu mají taky oproti „přírodním“ matkám o cca 80% vyšší výtěžnost.

Za velmi důležité považuji každoroční výměnu staršího díla, což jsou ony známé šestihranné včelí komůrky, do kterých matka klade vajíčko a ze kterých jednoho dne vyleze nová včelka – mladuška. ve včelíně Buňka se dá samozřejmě použít vícekrát. Po každé včelce zůstane zbytek plodového obalu neboli košilka, tím dílo ale postupně tmavne. Pokud se každoročně dílo nevymění alespoň z 1/2 za mezistěny (viz foto), může se toto projevit na hygieně úlu a kvalitě medu. Pro sedmero včelstev je potřeba připravit cca 35 mezistěn.