Víte že ...

Matka královna je včelí samice s vyvinutými vaječníky, měří 20 až 25 mm. Matkou se stane včela, která je krmena mateří kašičkou, bohatou na živiny, vyvíjí se dokonalou proměnou v buňce, nazývané matečník. Líhne se 16. den po položení vajíčka. Královna žije v průměru 3 až 5 roků. Samozřejmě čím starší, tím hůř – mezerovitě klade. Po zkušenostech se snažím mít stáří matek pod kontrolou, mám je tedy značené. Zatím upřednostňuji plemeno Vigor. Matka v době jarního rozvoje naklade okolo 2 500 vajíček denně. Za rok naklade cca 150 000 až 200 000 vajíček. Největší intenzita kladení je ale v prvních dvou letech.

Trubec je včelí samec, rodí se z neoplozených vajíček, měří 15 až 17 mm a líhne se 24. den od položení vajíčka. Nemá žihadlo. Ve včelstvu žije podle síly včelstva 500 až 2 000 trubců, jejich jedinou úlohou je oplození matky. Starají se však ještě o dobrou náladu v úlu, v létě totiž svými křídly plní funkci „ventilátoru“. Vyletují 3 až 5 x denně na snubní lety, oplodňují matku za letu na shromaždišti trubců ve výšce 10 až 30 m, shromaždiště trubců je těžko zjistitelné. Jak je nacházejí matky, není dosud jasné. Matka se páří průměrně s 8 až 10 trubci v jednom až třech výletech. V podletí přestávají včely trubce krmit, ti slábnou a jsou z úlu následně vykázáni.

včely

Včela – dělnice je včelí samice se zakrnělými pohlavními orgány, takže nemůže být oplodněna, pokud není ve včelstvu matka, může klást neoplozená vajíčka, říká se jí pak trubčice a líhne se 21. den od položení vajíčka. Dělba práce se ve včelstvu řídí instinktem včel a odpovídá jejich tělesnému vývoji tedy: čistička – v prvních třech dnech života čistí buňky, krmička – 4. až 6. den krmí 4 denní a starší plod medem, pylem a vodou, kojička – 7. až 12. den krmí nejmladší plod a matku krmnou kašičkou, stavitelka – 13. až 17. den zpracovává výměšek voskotvorných žláz a staví tzv. dílo většinou z včelařem položených mezistěn, strážkyně – 18. až 20. den chrání česno (místo vletu do úlu) a orientačně se zalétává, létavka – od 21. dne nosí do úlu vodu, pyl, nektar a medovici, v době intenzivní činnosti žije včela dělnice 6 až 8 týdnů. Na podzim matka naklade tzv. zimní včely, které přežívají 8 až 9 měsíců. Včela - dělnice předává ostatním včelám informace o zdroji potravy specifickými pohyby, tanečky, komunikuje pomocí feromonů, které vysílá matka královna. Létavka navštíví cca 800 květů za hodinu a na 1 g medu musí navštívit 7 000 květů. Životní dílo 1 včely je cca půl čajové lžičky medu.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat